Stipra – valstij piederoša banka – viena no Latvijas veiksmes atslēgām!

Nedienas ar Krājbanku kārtējo reizi parāda, ka tā saucamais brīvais tirgus bez pienācīgas regulācijas un uzraudzības rada vairāk problēmu nekā labuma un, ka valsts lomai ekonomikā būtu jābūt lielākai.

Dombrovska valdību laikā uzņēmēju iespējas saņemt attīstības kredītus uz saprātīgiem nosacījumiem, arī iedzīvotāju kreditēšanās iespējas latos ir nepietiekami uzlabojušās. Tai pašā laikā privātbankas naudu, kura tik ļoti nepieciešama tautsaimniecības atdzīvināšanai un attīstībai, turpinājušas izvietot dažādos ārvalstu finanšu instrumentos (valstu parādzīmēs, akciju tirgos, ieguldījumu fondos utt.), tādējādi veicinot citu valstu ekonomisko attīstību un riskējot neveiksmes ārzemēs novelt uz Latvijas valsts un iedzīvotāju pleciem. Ārzemēs arī tiek ieguldīta būtiskākā daļa pensiju 2. un 3. līmeņa līdzekļu, kas Latvijas attīstībai nedod neko – bet papildus riskus gan.

Skaidrs, ka privāto banku mērķis bija, ir un būs maksimāla peļņa. Kuros tirgos tā tiek gūta – īpašniekiem lielākoties nav svarīgi.

Latvijas situācijā loģiska, atbildīga un ilgtermiņā lielu labumu nesoša izeja būtu stipras – valstij piederošas bankas izveide. Tam šobrīd ir visi priekšnoteikumi. Citadele ir nostabilizējusi savu darbību, Hipotēku banka arī tikusi vaļā no sliktajiem aktīviem, atliek nacionalizēt Krājbanku un visas šīs bankas apvienot vienā. Nevis ar mērķi vēlāk pārdot, bet gan kļūt par nopietnāko, drošāko spēlētāju Latvijas banku tirgū, kura mērķis ir nevis peļņas gūšana, bet gan valsts tautsaimniecības un reģionu attīstība.
Tikai šajā bankā naudu drīkstētu glabāt valsts un pašvaldību iestādes un uzņēmumi, tikai šī banka apkalpotu visus valsts pensiju līdzekļus. Tai būtu aizliegts pelnīt naudu ārpus Latvijas, piedalīties spekulācijās. Toties tās uzdevums būtu kreditēt ar pievilcīgām likmēm un ražošanas uzņēmumiem ar īpaši zemām likmēm un mazāku nodrošinājumu.

Zinu, ka par šo lietu būtu jāpastīvējas Eiropas Komisijā, saprotu, ka citas bankas bļautu par konkurences izkropļošanu, bet tie nav nepārvarami šķēršļi. Rezultāts ir tā vērts.

Starp citu, brīvā tirgus citadelē ASV tā lieliski strādā Ziemeļdakotas (North Dakota) štatā, kur ir izveidota štatam piederoša banka, kas piesaistījusi gandrīz 100 % iedzīvotāju noguldījumus, apkalpo visas federālās programmas, pabalstus, pensijas, skolas utt. Šī banka nespekulē biržās un neizmanto citus finanšu instrumentus kā vien veco labo – noguldījumi – kredīti.

Līdzīgas likumdošanas izmaiņas gatavo vairāki citi ASV štati, kuriem apnikušas problēmas privāto banku sektorā un kuri vēlas, lai viņu nauda attīsta pašu štatu.

Daudziem Latvijas varasvīriem tik ļoti patīk piesaukt ASV vietā un nevietā – nu tad mācīsimies no Ziemeļdakotas, protams, ņemot vērā Latvijas situāciju un īpatnības (jau gandrīz tukšos reģionus, kuru attīstība prasa īpašu pieeju).

Vents Armands Krauklis

Atbildēt

Vidzemes partija
novembris 2011
Pi Ot Tr Ce Pi Se Sv
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930  
Latvijas novadi, kuros strādā Vidzemes partijas deputāti
Kalendārs
novembris 2011
Pi Ot Tr Ce Pi Se Sv
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930