Guntis Gladkins atklāti par Vidzemes partijas dibināšanu

23. jūlijā Rūjienas kultūras namā oficiāli nodibināta Vidzemes partija, un par tās valdes priekšsēdētāju ievēlēts Rūjienas novada vadītājs Guntis Gladkins, bet par viņa vietniekiem – bijušais Saeimas deputāts Vents Armands Krauklis un uzņēmējs Egīls Josts.

Savukārt partijas valdē ievēlēti seši pārstāvji no Alūksnes, Pļaviņām, Smiltenes un Aizkraukles un Rīgas. Noslēdzot partijas dibināšanas sapulci, pie zvērināta notāra ar savu parakstu Vidzemes partijas dibināšanu bija apliecinājuši 243 Latvijas pilsoņi, no tiem 43 rūjienieši. Tuvākajās dienās notiks partijas oficiālā reģistrācija un tās nodibināšanas process būs pabeigts.

Lai arī dibināšanas sapulcē piedalījās gan televīzijas, gan preses pārstāvji no lielākajiem Latvijas medijiem, rezonanse valstī par šo notikumu līdz šim bijusi visai maza. Galvenokārt ir dzirdami noraidoši vērtējumi par bijušajiem Tautas partijas biedriem, kas tagad it kā pulcējas šajā partijā, kā arī dažādi minējumi par partijas dibināšanas mērķi un daudz neskaidrību. Arī rūjienieši rausta plecus un distancējas no lielās politikas, kas top tepat blakus. Atklātā sarunā ar Gunti Gladkinu mēģināsim rast atbildes uz vairākiem kāpēc.
– Galvenais, lai cilvēkiem rastos priekšstats par to, kas tieši ir noticis un kāpēc. Ir nodibināta Vidzemes partija. Sabiedriskajā telpā un citur par to ir lasāmi žurnālistu un dažādu politisko partiju pretinieku un pret mani personīgi negatīvi noskaņotu cilvēku viedokļi.

Latvijas mērogā, man šķiet, ne tik daudz pret Tevi, kā pret ļoti negatīvi vērtēto un atšķirībā no Tevis Latvijā ļoti labi zināmo bijušo Tautas partijas biedru Ventu Armandu Kraukli.
– Arī es esmu saņēmis daudzus telefoniskus zvanus, elektroniskas un parastas vēstules, arī anonīmas. Es neapvainojos, jo saprotu, ka tāda ir šo cilvēku būtība un tā viņiem varbūt ir vieglāk… Gribu izskaidrot partijas veidošanas iemeslus. Apmēram jau pirms pus gada, no pagājušā gada rudens, mēs, Vidzemes pilsētu vadītāji, sākām domāt par savas partijas izveidi, lai jau laicīgi sāktu gatavoties pašvaldību vēlēšanām, kas notiks 2013.gada martā. Kaut arī vēl ir divi gadi laika, tas nav pāragri, vēl jo vārāk tāpēc, ka politiskā situācija mūsu valstī nav prognozējama. Lai startētu pašvaldību vēlēšanās, obligāti, gribi vai negribi, ir jābūt politiskajai piederībai. Lai tādu piederību mantotu, nepietiek ar to, ka mēs, draugu kopa, piereģistrējam kādu politisko partiju. Tas ir sarežģīts, ar likumu noteikts process. Tā kā es vienā partijā esmu bijis, izstājies un vairāk nekur nebiju iesaistījies, biju brīvais, bezpartejiskais. Arī pašvaldību vadītājiem no Alūksnes, Limbažiem, Madonas, Gulbenes un smilteniešiem aktuāls šis jautājums, jo vairāki jau sen vairs aktīvi nedarbojās Tautas partijā, ne arī redzēja lietderību apvienībā «Par Labu Latviju». Savās tikšanās reizēs daudz par to domājām un runājām. Gribējām nevis piebiedroties kādai jau esošai partijai un līdz ar to uzņemties visas negācijas, ko tā nestu, bet dibināt savu un sākt visu no baltas lapas. Mums jāorganizējas reģionu un vidzemnieku interešu aizstāvībai, jo neviens cits to nedarīs. Līdzekļu samazinājums ik gadu pašvaldībām un reģionālajām valsts struktūrām, izglītībai un medicīnai ir bijis neizbēgams (valsts budzeta izdevumu daļa katru gadu jāsamazina). Lielākas patstāvības un Vidzemes reģiona interešu aizstāvības vietā mēs esam saņēmuši finansiāli nelabvēlīgu attieksmi. Paaugstinātie nodokļi samazina iedzīvotāju dzīves līmeni un jo īpaši gremdē mazos, vidējos uzņēmumus, kuri veido Vidzemes saimnieciskās dzīves mugurkaulu. Ceļu stāvoklis kļūst sliktāks. Vidzeme izmirst. Īpaši Vidzemes lauki. Bija jārīkojas. Tagad nu ir nodibināta Vidzemes partija, tikai visā šajā lietā varbūt daudziem ne pārāk patīkama ir tieši Venta Armanda Kraukļa persona, par kuru runā daudz, skaļi un negatīvi.

Vai domā, ka nepelnīti?
– Katram, protams, par saviem darbiem ir jāatbild.

Cik plašu teritoriju aptver Vidzemes partija?
– Plānojam, ka tai jāaptver viss vēsturiskais Vidzemes reģions. Partijām parasti ir nodaļas, piemēram, Rīgā tiek dibināta kāda partijai un tai ir nodaļas Smiltenē, Valmierā utt. Mūsu Vidzemes partijai ir nevis nodaļas, bet latviskākā vārdā – kopas. Piemēram, Vidzemes partijas Rūjienas kopa. Šajās kopās ir diezgan brīva iespēja izpausties gan ar iniciatīvām, gan uz pašvaldību vēlēšanām. Nedrīkstētu gan būtiski atšķirties no Vidzemes partijas kopīgajām politiskajām tendencēm, tomēr kopām ir diezgan liela brīvība un neatkarība. Mēs esam lokālpatrioti, kam rūp tā dzīves telpa, kurā dzīvojam, tātad savs novads. Līdz ar to savu viedokli paužam, pārstāvot sava novada intereses.

Tātad uz šīs Saeimas vēlēšanām Vidzemes partija nepretendē?
– Tādas domas nav bijis ne man, ne citiem pašvaldību vadītājiem. Mēs gribam palikt un strādāt katrs savā pašvaldībā. Ja es būtu gribējis iet uz Saeimu, tad es būtu izvēlējies kādu citu jaundibināto politisko spēku. Piemēram, Zatlera partiju, kurai ir ļoti augsts procents iekļūšanai Saeimā, vismaz pagaidām Zatleram ir liels iedzīvotāju atbalsts, es uzsveru – pagaidām, jo mēs nezinām, kas vēl var notikt līdz vēlēšanām. Bet es to nesaskatu kā ilglaicīgu projektu, es nesaskatu, ka tur kas idejiski atšķirsies no citām partijām, tajā tāpat ir pārbēgušie bijušie Vienotības, Jaunā laika deputāti. Kāpēc? Tāpēc, ka, esot Zatlera partijā, ir lielākas iespējas atkal tikt pie varas, nekas cits. Ja es gribētu, tad ietu pie Zatlera un, esot attiecīgi Vidzemes sarakstā, iegūtu augstu iespējamības procentu iekļūšanai Saeimā. Tāds ir mans skatījums. Taču ne maz, ne citiem pašvaldību vadītājiem tāda mērķa nav. Mums rūp sava pilsēta, savs novads. Runājot par tālāko darbību, mēs neatteiksim sadarbību arī lielajiem politiskajiem spēkiem, ja mūs kāds uzrunās un uzskatīs par sabiedrotajiem. Tas būtu tikai normāli, lai gan pieļauju, ka šādi veidojumi kā mūsu partija lielajiem var nepatikt.
Krauklim ir liela pieredze, viņš strādājis partiju valdēs un viņam ir zināms partiju dibināšanas process. Man vienam būtu diezgan grūti nodibināt Rūjienas partiju, un es uzskatu, ka tā būtu par sīku.

Vai nav par sīku arī Vidzemes partija? Vai nebūtu pareizāk apvienoties visiem reģioniem, lai kopīgi aizstāvētu savas intereses?
– Tāda mēroga sadarbība un informācijas apmaiņa notiek gausāk, un mēs nolēmām, ka vidzemniekiem vajadzētu šo soli spert ātrāk, parādīt, ka tas ir iespējams un ka tas ir jādara. Un ja vēl kāds nodibinās, tad apvienoties vienā reģionālajā partijā būs samērā vienkārši. Šis ir tikai pirmais solis, lai sāktos kustība. Ja runājam alegorijās par to, kur ir tā būtība, tad gribas jautāt, ar ko savā starpā atšķiras lielveikali un kuru labāk apmeklē? Atšķiras ar to, kādi ir tie mazie veikaliņi, kas darbojas šajā lielveikalā, cik tie ir kvalitatīvi un vajadzīgi. Tāpat arī lielās partijas – ja ieklausīsies reģionu partijās un pieaicinās, tad līdz ar to arī viņu kvalitāte un vērtība tikai pieaugs.

Nepopulāru partijas biedru dēļ varbūt neviens Vidzemes partiju nekur neaicinās.
– Mēs esam seši cilvēki valdē. Un ja kāds no mums, pieņemsim, vēlēsies tikt Saeimā, tad redzēsim, vai kāds politiskais spēks gribēs ar viņu sadarboties, vai nē, un ar to arī konkrētā cilvēka politiskās aktivitātes beigsies… Katrā ziņā mums, pašvaldību vadītājiem, tāda mērķa nav. Es domāju, ka Vidzemes partijā mēs varam darboties tie pašvaldību vadītāji, kas kaut ko jau ir padarījuši un kopumā tomēr vairāk ir tie pozitīvie darbi. Un kāpēc vispār vajadzīga partija? Es saprotu, ko tas nozīmē, esmu to jau piedzīvojis, uz pašvaldību vēlēšanām ejot un lūdzoties, lai kāds mani pieņem, jo tāda ir sistēma, ka tev obligāti jābūt kādā partijā.

Tomēr viena cilvēka neslava var daudz kaitēt visai partijai. Tā pati ZZS ar savu noziedznieku un klaunu Lembergu priekšgalā, visādi citādi pragmātiska būdama, tomēr ņem un galīgi noiet no ceļa. Un gan jau atradīsies kāds, kas arī šajās vēlēšanās balsos par viņiem.
– Paskatīsimies, šīs vēlēšanas parādīs, vai tauta ir sapratusi kaut ko, vai nav. Es domāju, ka pēc vēlēšanām būs pavisam citāda aina. Bet, runājot par pašvaldību vēlēšanām, vai cilvēki vainīgi, ka gāja zem kādas partijas, jo citādi nevarēja startēt? Vai viņiem jāatbild par tās partijas nedarbiem, kas tur, augšā, sastrādātas? Tāds kā zīmogs tiek uzspiests.

Jā, domāju, ka zināmā mērā visi ir atbildīgi, pat ja neko tādu personīgi nav sastrādājis, tomēr, būdams tai partijā, ir to atbalstījis.
– Tāpēc labāk mēs izlēmām veidot pilnīgi jaunu, savu partiju, lai neesam ne zem viena un atbildīgi par to, ko neesam darījuši. Un Vidzemes partija jau neasociēsies ar vienu cilvēku, ja nu kāds mūsu vidū ir ar šaubīgu vēsturi, bet ar visu reģionu.

Izvēle tomēr ir vienmēr.
– Jā, nestāties nekādā partijā un būt neaktīvam. Tādi jau mēs, latvieši, esam. Vai ir pamats domāt, ka tagad pēc vēlēšanām kas radikāli uzlabosies? Mēs baidāmies uzņemties atbildību, kaut ko sākt darīt sevis labā, vienalga, kas tas būtu. Sastādi un audzē kaut vai upenes un jāņogas un sāc kaut ko darīt! Bet gaida kaut ko, kad kāds atvedīs, izveidos darba vietas, un arī tad nebūs, kas strādā. Nekas nemainīsies, ja, pirmkārt, pašos nemainīsies. Ja mēs viens otru skaudīsim un mēģināsim kaitēt ar visādām sūdzībām un pretdarbībām. Palīdzēt otram, kooperēties – tas ir grūti.

Interneta komentāros lasāms pārmetums, ka Vidzemes partija neko nerunā par naudas pelnīšanu, bet tikai par tās sadali.
– Jāsaprot, ka ne pašvaldības, ne Saeima naudu nepelna. Tās lielā mērā palīdz naudu sadalīt, tāpēc, piemēram, tādas reģionālās partijas nostādne varētu būt tāda, kas nāk reģioniem par labu, kaut vai Eiropas projektu programmas, ar kuru palīdzību varētu atvērt ražotni vai uzsākt kādu uzņēmējdarbību. Atbalsta intensitātei tālāk uz laukiem būtu jābūt arvien lielākai. Kā tad, piemēram, Austrijā zemnieks var ļoti labi dzīvot ar divām govīm un mazu saimniecību? Tāpēc, ka valsts viņu atbalsta, atbalsta laukus. Mūsu politiķi līdz šim vairāk vai mazāk, bet saveidojuši šīs programmas savām vajadzībām un interesēm. Tāpat arī nodokļu politikai vajadzētu būt citādai.

Kāpēc Vidzemes partiju dibinājāt tieši 23.jūlijā, ne mēnesi vēlāk, ne agrāk?
– Tas vairāk ir tā simboliski attiecībā uz to datumu, jo sasaucas ar uzsaukumu par Saeimas atlaišanu, reizē tas ir arī laiks, kad cilvēki vairāk pievērsušies politikai. Tāpēc bija aktuāls tieši šis datums.

Un kas tālāk?
– Es savu darbu esmu izdarījis attiecībā uz manu startēšanu nākošajās pašvaldību vēlēšanās – ir nodibināta Vidzemes partija, kurā ir pārstāvēts Rūjienas novads. Man nav jākaunas par saviem darbiem ne pret Rūjienu, ne valsti.

Ilona Dukure, “Rūjienas Vēstnesis”

Vidzemes partija
jūlijs 2011
Pi Ot Tr Ce Pi Se Sv
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
Latvijas novadi, kuros strādā Vidzemes partijas deputāti
Kalendārs
jūlijs 2011
Pi Ot Tr Ce Pi Se Sv
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031